Kategorijos

GiGwi

Erkės - pavojus gyvūnams

Erkės - pavojus gyvūnams

Erkės - kraujasiurbiai parazitai, kurie puola tiek laukinius tiek naminius gyvūnus.

Tarp išorinių šunų ir kačių parazitų, erkės yra vienos iš pavojingiausių gyvūnams, nes gali perduoti gyvūnui įvairias mikrobines ligas.
Mūsų regionuose, kur vyrauja sezoniškumas, erkės yra aktyvios nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Didžiausias jų paplitimas miškuose, pamiškėse, aukštose pievose, ganyklose. Taip pat ne išimtis ir mūsų vejos prie namų, jose irgi gali būti erkių, todėl pavojus gyvūnui užsikrėsti erkių platinamomis ligomis, visą jų aktyvumo sezoną, išlieka itin didelis.


Erkės dauginasi lytiniu būdu: patinėlis apvaisina patelę. Apvaisinta patelė sudeda tūkstančius kiaušinėlių, iš kurių išsirita mažos lervos. Lervos dažniausiai maitinasi paukščių ir graužikų krauju. Iš lervų išsivysto nimfos, kurios minta žinduolių krauju, įskaitant naminius gyvūnus ir žmones. Nimfos prisisiurbusios gali išbūti keletą dienų, po to nukrenta. Būtent nimfos dažniausiai sukelia bareliozę.
Vėliau iš nimfų išsivysto suaugusi erkė. Suaugusios erkės kaip ir nimfos maitinasi žinduolių krauju.  Suaugę patinėliai daug rečiau įsisiurbia, nei patelės, nes patelėms reikia maitintis krauju tam, kad sėkmingai galėtų subrandinti ir sudėti kiaušinėlius.
Žala kurią gyvūnui sukelia erkės:

Dažniausia liga kurią gyvūnams sukelia erkės yra babeziozė (piroplazmozė). Šią ligą sukelia pirmuonys Babesia canis ir Babesia gibsoni, mėgstantys parazituoti augintinių raudonuosiuose kraujo kūneliuose – eritrocituose. Tačiau šiuo atveju gyvūnui rimtų simptomų nepasireiškia, jis įgauną imunitetą ir pats platina ligą (pvz.: įsisiurbusioms neužsikrėtusioms erkėms).

Jei gyvūnui įsisiurbs užsikrėtusi erkė, pirmas dvi savaites akivaizdžių susirgimo simptomų galite ir nepastebėti, tačiau praėjus inkubaciniam laikotarpiui liga gali stipriai progresuoti.

Požymiai, kad gyvūnui įsisiurbė užsikrėtusi erkė:

 • kelias dienas išsilaikanti aukšta temperatūra (41–42 laipsniai),
 • bendras silpnumas,
 • apetito netekimas,
 • svorio netekimas,
 • raumenų drebulys,
 • padažnėjęs širdies ritmas, pasunkėjęs kvėpavimas,
 • blyškios ar geltonos gleivinės.
 • rausvai rudas šlapimas ar net kavos spalvos.
 • gyvūnas gali vemti, negali pasituštinti arba viduriuoja, išmatos būna labai tamsios.
 • sutrikusi kraujo apytaka ir galūnių bei galvos edema,
 • koma.Nuo erkių apsisaugoti labai sunku. Tačiau prevencinių priemonių yra. Erkių aktyvumo sezonu patariama naudoti purškiamas, lašelines priemones ar antkaklius nuo parazitų.

Purškiamos priemonės - saugo tam tikras kūno vietas ir veikia iki 3 dienų.

Lašelinės priemonės - veiksmingos apie mėnesį. Lašinti jas reikia ne ant kailio sprando srityje, o tiesiai ant odos, praskleidus gyvūno kailį. Jei gyvūnas labai gauruotas, reikia ant sprando iškirpti nedidelį lopinėlį kailio, nes vaistai pradeda veikti tik įsigėrę į odą ir patekę į kraują. Erkės vaikšto po kailį ir gali įsisiurbti, tačiau paprastai įsisiurbusios žūva nespėjusios suleisti pakankamo kiekio ligos sukėlėjų.


Antkakliai veikia apie 4–8 mėnesius – visą sezoną. Šios priemonės veiksmingiausiai nuo gyvūno nubaido blusas. Erkės gali įsisiurbti, bet gyvūno oda tampa neskani ir net nuodinga kraugerei: ji žūva nespėjusi suleisti nuodų. Vėliau sudžiūva ir nukrenta.


Jei nutiko taip, kad erkė spėjo įsisiurbti, nedelsdami ją ištraukite. Traukiant erkę vertėtų nepamiršti, jog būtina vilkėti pirštines, nes erkė gali užkrėsti ir žmogų. Patogiausia erkę ištraukti specialiu erkių traukikliu. Jei jo neturite, naudokite stiprų siūlą. Traukiant erkę svarbu ją suimti kuo arčiau jos straubliuko ir nespausti erkės, nes ją paspaudus įsiurbtas kraujas, susimaišęs su nuodais, gali plūstelėti atgal ir dar labiau užkrėsti gyvūną. Traukti reiktų sukant erkę. Jeigu atitrūko erkės galva, nuvalykite įkandmo vietą spiritu. Tada pašalinkite galvą sterilia adata. Po ištraukimo būtina įkandimo vietą dezinfekuoti. Tepkite spiritu arba jodu. Atidžiai stebėkite augintinio elgesį ir savijautą, ar nesikeičia. Jei pastebite pokyčius nedelsiant skubėkite pas veterinarą.

Palikite komentarą

* Vardas:
* Jūsų el-paštas: (Nebus rodomas)
   Jūsų interneto puslapis (Adresas http://)
* Jūsų komentaras
Įveskite kodą