Apie žuvų GAIDELIŲ auginimą ir priežiūrą

Apie žuvų GAIDELIŲ auginimą ir priežiūrą

„Akvazoo“ parduotuvėse galite pamatyti nedideliuose indeliuose po vieną apgyvendintas ryškiaspalves žuvis GAIDELIUS (lot. Betta splendens).

Kuo ypatinga šių itin dekoratyvių žuvų priežiūra ir auginimas?

Gaideliai – tokį vardą pelnė dėl itin kovingo būdo, nes aršiai gina savo teritoriją. Dėl šios priežasties jie dažniausiai laikomi atskirai nuo kitų žuvų.

Išvaizda

Patinėliai yra labai ryškūs ir spalvoti, ilgais įvairių formų pelekais. Patelių pelekėliai – trumpi, jos būna dažnai rausvos, pilkšvos ar melsvos spalvos, mažiau išvaizdžios.

Pamatęs konkurentą ar vien tik savo atvaizdą, gaidelis patinėlis išskleidžia pelekus, gąsdindamas įsibrovėlį. Būtent tada atsiskleidžia visas šios žuvies grožis.

Kilmė

Šios žuvys kilusios iš Prietryčių Azijos, kur gyveno apsemtuose ryžių laukuose ir drenažiniuose grioviuose. Ilgainiui jos prisitaikė prie nuolat kintančio vandens lygio, potvynių ir drėgmės stygiaus. Būdamos labirintinėmis žuvimis jos geba pasiimti deguonį tiesiai iš oro, tai joms padeda išgyventi trumpus periodus nebūnant vandenyje.

Auginimo sąlygos

Ir nors gaideliai gali išgyventi mažiuose induose, geriausiai jaučiame nedideliuose akvariumuose.
Tinkamiausia vandens temperatūra 22–28 °C.

Gaideliams, kaip minėta, nereikalinga oro pompa, kadangi deguonį pasiima iš aplinkos. Tačiau filtras – labai pravartus, rūpinantis akvariumo vandens švara.

Gaideliams nepatinka intensyvi šviesa, todėl reikėtų pasirūpinti šešėlius kuriančiomis dekoracijomis, niekada akvariumo ar kito indo su žuvele nelaikykite tiesioginėje saulės šviesoje (taip apsaugosite ir nuo dumblėjimo).

Mityba

Dėl ypatingos burnos gaideliai maitinasi vandens paviršiuje plaukiojančiu pašaru. Žuvų pašarų gamintojai sukūrė specialius, spalvas ryškinančius pašarus gaideliams, praturtintų vitaminais ir mineralais. Papildant racioną galima duoti šaldytų uodo trūklio lervų, artemijų ar dafnijų. Šerti rekomenduojama 3 kartus per savaitę, tačiau atminkite, kad pašaro turi būti tiek, jog gaidelis vienu kartu jį suėstų. Mažame akvariume įrantys likučiai gali apnuodyti žuvį.

Vienas ar kartu?

Dažnai „Akvazoo“ parduotuvėse sulaukiame klausimo, ar neliūdna vienam gaideliui gyventi akvariume. Pastebėta, kad ypač nedideliame inde gyvenantį gaidelį netikėta kaimynystė išprovokuoja teritorijos gynimui, todėl įsibrovėlis smarkiai atakuojamas.

Tiesa, yra atvejų, kai gaideliai nuo pat pradžių kuo puikiausiai laikomi didesniame bendrame akvariume su kitomis žuvimis. Tačiau tik su labai taikiomis, ramiomis žuvelėmis, kurios neturi ilgų pelekų, pavyzdžiui, neonai, tetros, šamukai. Ilgapelekes žuvis gaidelis supranta kaip savo konkurentus ir nupešioja pelekus. Svarbu tokiame akvariume įrengti gaideliui tinkančią slėptuvę, kurioje jis galėtų jaustis saugus.

Akvariumo ar indo dekoravimas

Gaideliai mėgsta tankiai augalais apsodintus akvariumus. Galite užveisti plūduriuojančių augalų, kurie mestų į akvariumą šešėlį. Sukurkite daug slėptuvių ir urvelių iš medžio šakų ar dekoracijų. Taip pat mėgsta judantį vandenį, tačiau nereikėtų sudaryti didelių srovių. Akvariumą geriausiai laikyti uždengtą, nes gaideliai, kaip ir visos labirintinės žuvys, iškyla į paviršių įkvėpti oro ir yra labai šoklūs, tad gali tiesiog iššokti iš neuždengto akvariumo.

 

Būtina švara

Jei gaidelis laikomas nedideliame inde, kuriame nėra filtravimo sistemos, Jūs privalote itin atidžiai stebėti vandens kokybę ir reguliariai jį atnaujinti. Jei indas – maždaug 5 l, kas 4–7 dienas atnaujinkite 50 % vandens, jei gaidelį auginate didesniame inde, pavyzdžiui, akvariume, kas 2–4 savaites atnaujinkite 10–25 % vandens.

Jei naudojate vandentiekio vandenį, rekomenduojame jį praturtinti gerosiomis vandens bakterijomis ir vandens kondicionieriumi, specialiai skirtu akvariumams.

SVARBU: naujas vanduo turėtų būti kambario temperatūros. Venkite ledinio ar itin karšto vandens, nes staigūs temperatūros pokyčiai silpnina žuvies imunitetą.

SVEIKOS ŽUVIES POŽYMIAI

  • Sodri spalva
  • Sveika gleivinė
  • Sveiki, nesulipę ir neaptrupėję pelekai
  • Aktyvi, judri žuvis
  • Noriai ėda


Tinkamai auginamas gaidelis gyvena apie 2–3 metus ir džiugina savo ryškiomis spalvomis. Užauga iki 7 cm ir daugiau, priklausomai nuo rūšies.

AUGINKIME ATSAKINGAI!

 

Šis tekstas yra „Akvazoo“ nuosavybė. Kopijuoti ar publikuoti be sutikimo – draudžiama.