Dumbliai tvenkinyje

Dumbliai tvenkinyje

Kodėl tvenkinyje atsiranda dumblių, kokios jų rūšys ir naikinančios priemonės?

Dumbliai – neatskiriama tvenkinių dalis kaip ir kiti vandens organizmai. Kol jie auga lėtai arba išvis nepastebimi, tol nėra dėl ko nerimauti. Tačiau suvešėjus, prasideda rūpesčiai.

Pasirūpinti tvenkiniu būtina, nes dumbliai stipriai veikia vandenį: dienomis kaip ir visi augalai jie išskiria deguonį, tačiau naktimis situacija pasikeičia ir dumbliai įsisavina deguonį. Taigi, jei tvenkinyje gausu dumblių, naktimis deguonies kiekis gali ženkliai nukristi, sukeldamas grėsmę vandens gyventojams. Tokiais atvejais rekomenduojame naktimis įjungti oro pompą.

Tai pat dienomis dumblių išskiriamas CO2 gali turėti įtakos vandens pH lygiui (rūgštingumas > 9), kuris gali neigiamai veikti tvenkinio gyvūniją ir augaliją.

Tais atvejais, kai vandenyje pradeda trūkti CO2, dumbliai gali jį pasisavinti iš vandens karbonatinio kietumo (KH). Dėl to šio svarbaus vandens parametro kiekis krenta ir destabilizuoja vandens pH. Pastebima, kad tokiais atvejais pH lygis naktimis nukrenta žemiau 6, o dienomis pakyla virš 10. Stiprūs pH svyravimai sukelia papildomų problemų tvenkinio gyventojams.

Galop svarbu paminėti, kad nykstančius dumblius skaido vandens bakterijos, tam joms būtinas deguonis. Taigi, naikinant dumblius ir kurį laiką po to, būtina papildoma vandens aeracija vandens pompa.

Norint efektyviai išnaikinti dumblius tvenkinyje, pirmiausiai būtina nustatyti, kokios jie rūšies.

Kokių rūšių dumbliai randami tvenkinyje?

Yra dvi pagrindinės tvenkiniuose augančių dumblių rūšys – siūliniai dumbliai ir plaukiojantys dumbliai. Pagrindinės jų suvešėjimo priežastys:

  • maistinių medžiagų perteklius,
  • šviesos perteklius.

Dėl to jie dažniausiai suveši pavasarį ir vasarą, kai itin intensyvi saulė.

  • Siūliniai dumbliai, kuriuos sudaro žalsvos arba rusvos dumblių gijos. Prisitvirtina prie grunto, tvenkinio šonų, akmenų ir augalų.

  • Plaukiojantys dumbliai, dėl kurių pažaliuoja vanduo, taip, būtent jie sukelia „pažaliavusio vandens“ problemą.

  • Taip pat tvenkiniuose aptinkami melsvai žali dumbliai, tačiau iš tikrųjų lipnių darinių sukėlėja – bakterija Cyanobacteria, kurios dauginimuisi būtina šviesa. Cyanobacteria atpažinsite iš lipnių melsvai žalių į dumblius panašios struktūros darinių, prisitvirtinusių prie tvenkinio kraštų, grunto, akmenų ir net augalų. Ignoruoti šios bakterijos negalima, nes ji gali gaminti toksinus, ilgam laikui pavojingai užteršdama vandens telkinį.


Kiti tvenkiniuose randami dumbliai, tokie kaip raudonieji dumbliai, nėra tokie reikšmingi. Svarbiausia žinoti, kad dumbliai geba įsisavinti didžiulius kiekius maistinių medžiagų ir kaupti juos savo ląstelėse, o prireikus panaudoti augimui. Štai kodėl jie vis tebeauga, regis, net ir itin švariai išvalytame tvenkinyje.

Kaip naikinti dumblius tvenkinyje?

„Akvazoo“ yra tiesioginis JBL atstovas Lietuvoje, todėl mūsų parduotuvėse galite rasti priemonių, skirtų specialiai dublių naikinimui.

  • Jei Jūsų tvenkinys visą dieną apšviestas saulės, taip pat rekomenduojame efektyvią JBL AlgoPond Forte priemonę nuo dumblių. Rezultatas matomas – itin greitai, nes ji sunaikina žaliuosius ir siūlinius dumblius, paveikdama jų medžiagų apykaitą. Nekenkia vandens augalams ir gyvūnijai, nes veiklioji medžiaga – bendrasis algicidas, pašalinantis perteklinį dumblių augimą, o sudėtyje nėra vario. 
  • Su „žydinčiu“ vandeniu kovoti padeda JBL AlgoPond Green priemonė: veikliosios medžiagos sunaikina dumblius, nepakenkdamos vandens augmenijai ir gyvūnijai, nėra jokio žalingo poveikio biologinei tvenkinio pusiausvyrai.
  • Siūlinius dumblius naikina specialiai tam sukurta JBL AlgoPond Direct priemonė nuo siūlinių dumblių. Priemonė efektingai naikina siūlinius dumblius aktyviu deguonimi. Veikia iš karto užbarsčius miltelių tose vietose, kur yra dumblių. 

Tačiau gamintojas įspėja, kad vien tik supilti priemones – nepakanka. Juk sunaikinti dubliai pamažu suyra vandenyje, neišvalyti jie vėl tampa maistinėmis medžiagomis naujiems dumbliams augti. Taigi, svarbu laikytis 3 dumblių kontrolės žingsnių:

1. Stabilizuoti vandens parametrus, kad dumblius naikinančios priemonės Jūsų tvenkinyje suveiktų efektyviai.

2. Naikinti konkrečias dumblių rūšis.

3. Riboti maistinių medžiagų kiekį, kad dumbliai nebegalėtų augti.

Apie tvenkinio priežiūrą visus metus taip pat skaitykite čia.

 Šaltiniai: www.jbl.de

Tai yra AKVAZOO nuosavybė. Kopijuoti draudžiama!