Aktyvūs filtrai

Akvariumo šildytuvai ir aušintuvai

Akvariumo šildytuvai ir aušintuvai

Du svarbūs prietaisai, reguliuojantys vandens temperatūrą akvariume ir leidžiantys užtikrinti komfortą jame plaukiojančioms žuvelėms – tai šildytuvas ir aušintuvas. Jeigu šildytuvas skirtas vandeniui pašildyti, tai aušintuvas – jį atvėsinti. Kada kurį naudoti ir kaip išsirinkti pateikiama toliau tekste.

Kaip išsirinkti vandens šildytuvą?

Jeigu jūsų akvariume plaukioja tropinės žuvelės ir vandens temperatūra mažesnė nei 24-25 laipsniai Celsijaus, tuomet šildytuvas yra tikrai reikalingas. Paprastai jo nereikia tik tuomet, kad laikomos šaltavandenės žuvys, tokios kaip karosai ar auksinės žuvelės.

Šildytuvai akvariumams būna dviejų rūšių:

  • vidiniai;
  • išoriniai.

Kuo skiriasi išoriniai ir vidiniai vandens šildytuvai?

Iš esmės jų pagrindinį skirtumą atskleidžia jau pats rūšies pavadinimas. Vidinis yra nardinamas į vandenį ir šildo jį būdamas viduje. Išorinis jungiamas išorėje prie išorinio filtro žarnų. Vanduo pratekėdamas per šildytuvą šyla ir grįžta atgal į akvariumą jau pašildytas. Čia dera atkreipti dėmesį, kad, jeigu jūsų vandens filtras yra vidinis, tuomet išorinio akvariumo šildytuvo nepajungsite, tik vidinį.

Vienas geriausių išorinio šildytuvo privalumų yra tas, jog jis neužima vietos akvariume. Tačiau realiai jis yra pritaikomas tik didesniuose akvariumuose ir jungiamas kartu su išoriniu vandens filtru. Tuo tarpu vidinis užima vietą pačiame akvariume, tačiau jį galima pritaikyti tiek mažame, tiek dideliame. Be to, ši rūšis nėra priklausoma nuo kitos akvariumo įrangos veikimo, kaip kad išoriniai.

Šildytuvas akvariumui su termostatu ar be?

Kartais, mūsų klientams kyla toks klausimas, todėl norime patikslinti. Čia labiau dera atkreipti dėmesį, jog šiandien dauguma yra su termostatu, tik vieni reguliuojami, o kiti ne.

  • Su reguliuojamu termostatu yra tie, kur jūs patys galite nustatyti norimą vandens temperatūrą. Daugumos jų (ir tų, kurie yra akvazoo.lt asortimente) temperatūrą galima reguliuoti nuo 20˚C iki 34 ˚C (priklausomai nuo gamintojo).
  • Su nereguliuojamu termostatu. Tokie akvariumų šildytuvai pakelia vandens temperatūrą iki 25˚C ir viskas. Vienas tokių mūsų asortimente yra Fix Zone 50 W.

Kaip jie veikia?

Sakykime, kad nustatote, jog vandens temperatūra akvariume turi būti 25˚C. Šildytuvas šildo tol, kol pasiekia šią temperatūrą ir automatiškai išsijungia. Kai vanduo atvėsta, jis vėl automatiškai įsijungia. Žinoma, jeigu šildytuvas nereguliuojamas, tai nieko nustatyti nereikia.

Dažniausiai gamintojai nurodo rekomendacijas, kokio litražo akvariumui, kokio galingumo šildytuvą rinktis.

Pavyzdys Nr 1:

Akvariumo talpa

Šildytuvo galia

10-25 l.

25 W

15-50 l.

50 W

35-75 l.

75 W

60-100 l.

100 W

90-150 l.

150 W

Pavyzdys Nr 2:

Akvariumo talpa

Šildytuvo galia

25-60 l.

50 W

100-150 l.

100 W

200-300 l.

150 W

300-400 l.

200 W

600-1000 l.

300 W

Abi šios lentelės yra teisingos. Tačiau prie viso to dar reikia atkreipti dėmesį, kokia yra aplinkos temperatūra ir kiek laipsnių reikės pakelti vandens temperatūrą. Pavyzdžiui, 100 l. akvariumui, gamintojas rekomenduoja rinktis 100 W šildytuvą. Tačiau jeigu vandens temperatūrą reikės pakelti 10 laipsnių. Tokio galingumo gali ir nepakakti norimam rezultatui.

Jeigu kyla abejonių dėl akvariumo šildytuvo pasirinkimo, kreipkitės į mus, ir padėsime išsirinkti reikalingą būtent jūsų akvariumui.

Akvariumo aušintuvai

Kartais būna taip, kad aplinkos temperatūra įšyla taip stipriai, kad įšildo ir akvariumo vandenį. Dažniausiai tai būna karštų vasaros dienų metu. Tuomet nutinka taip, kad temperatūra akvariume įkaista iki 31˚C ir net daugiau. Daugeliui žuvų toks karštis yra per sunkus, o pasiekus 36˚C – gali būti net ir mirtinas. Dėl to, svarbu stebėti temperatūrą, ir, matant jos kilimą daugiau negu reikalinga, pasirūpinti aušintuvu.

Aušintuvai, kuriais prekiaujame mūsų elektroninėje ir fizinėse parduotuvėse, veikia ventiliatoriaus principu. Jų pasirinkimas ženkliai paprastesnis nei šildytuvų, t.y. žinant savo akvariumo tūrį litrais, pasirinkti reikalingą galingumą.

Dabar rinktis tiek akvariumo šildytuvą, tiek aušintuvą internetu yra žymiai paprasčiau. Galima rasti ir kitų vartotojų atsiliepimų, kas dar labiau palengvina pasirinkimą. Abiejų šių prietaisų kainos, lyginant su pagrindine akvariumų įranga, nėra didelės. Tačiau, norint įsigyti pigiau, verta palaukti akcijų.