Azoto ciklas akvariume

person Autorius: AKVAZOO.LT list Skiltis: Žuvys Data: favorite Paspaudimai: 8723
Azoto ciklas akvariume

Skaidrus akvariumo vanduo, vešintys augalai ir sveikos, aktyvios žuvys rodo, kad akvariume vyrauja cheminė ir biologinė pusiausvyra. Kad tai pasiektume ir išlaikytume, būtina žinoti pačius pagrindinius akvariumo – kaip nedidelės ekosistemos – veikimo principus, o pirmiausiai – apie azoto ciklą.

 Azoto ciklas (nitrifikacija) – pagrindinis akvariumo procesas, dėl kurio vyksta momentinis toksiško amoniako (NH3) arba mažiau toksiškos formos – amonio (NH4+) – virtimas (per taip pat nuodingus nitritus (NO2)) į santykinai nekenksmingus nitratus (NO3).

 

Šį procesą atlieka trijų rūšių mikroorganizmai, kurie sudaro akvariumo ekosistemos pagrindą. Mūsų užduotis – užtikrinti šioms bakterijų kolonijoms tinkamas sąlygas, tada turėsime sveiką ir gražų akvariumą.



Kaip vyksta azoto ciklas

1. Maisto likučiai, sunykę augalai ir žuvų išmatos – visos šios organinės medžiagos („organika“) kaupiasi akvariume. Saprofitinės bakterijos (saprofitai) minta organinėmis medžiagomis ir perdirba jas į amonį, amoniaką.
2. Nitrosomonas rūšies bakterijos oksiduoja amoniaką į nitritus.
3. Nitrobacter rūšies bakterijos oksiduoja nitritus į nitratus.


Azoto ciklas
– tai procesas, kurio metu organinės medžiagos („organika“) perdirbamos į nitratus. Kiekviename šio ciklo procese dalyvauja skirtingos bakterijų kolonijos. Viskas vyksta nuosekliai, net ir pačių bakterijų atsiradimas naujame akvariume. Pavyzdžiui, Nitrobacter bakterijos, oksiduojančios nitritus į nitratus, negali susiformuoti, kol nėra nitritų. Nitrosomonas rūšies bakterijų kolonijos susiformavimui prireiks iki 10 dienų. Pirmomis dienomis nitritai gaminasi, jų koncentracija pastoviai auga, nes jų dar nėra kam „suvartoti“ (oksiduoti). Nitrobacter bakterijos  dauginasi gerokai lėčiau už Nitrosomonas. Kai Nitrobacter bakterijų bus pakankamai, nitritų kiekis sumažės.

 

Amonio ir nitritų koncentracijų šuoliai būdingi visuose naujai paleidžiamuose akvariumuose. Senuose akvariumuose šių šuolių nebūna, nes visos bakterijų kolonijos jau susiformavusios, jų kiekiai pakankami ir užtikrinama biologinė pusiausvyra. 


Maksimali leistina nitritų koncentracija – 0,2 mg/l, ir tai tik ribotą laiko tarpą. Tikslią koncentraciją padeda nustatyti JBL NO2 Test-Set nitritų testas. Didesnį nitritų kiekį būtina mažinti keičiant dalį vandens iki leistinos normos. Žuvų apsinuodijimas nitritais priklauso ne tik nuo nitritų koncentracijos, bet ir nuo laiko: trumpą laiką prabuvusios didesnėje koncentracijoje žuvys apsinuodys mažiau, nei ilgą laiką sąlyginai nedidelėje koncentracijoje. Todėl svarbu, nustačius didesnį nitritų kiekį nei leistinas, nedelsiant keisti dalį vandens. 

Nuo ko priklauso azoto ciklas


1. Deguonis

Nitrifikacijos procesas – azoto junginių oksidacijos procesas. Deguonis akvariume būtinas ne tik žuvims, bet ir bakterijoms. Akvariumuose reikalinga papildoma aeracija, kitaip deguonies gali trūkti. Deguonies koncentraciją būtina palaikyt 5–15 mg/l ribose. Deguonies koncentraciją galime pamatuoti JBLO2 Test-Set“ O2 deguonies testu.

 

2. pH LYGIS

Azoto ciklo intensyvumas labai priklauso nuo pH lygio. Didėjant pH reikšmei, azoto ciklo intensyvumas auga ir maksimumą pasiekia, kai pH – 8,3. Tai reiškia, kad bakterijos, gyvenančios grunte ir filtre, per tą patį laiką gali perdirbti didesnį kiekį amonio, amoniako į nitratus.

 

pH lygį taip pat padeda nustatyti JBL „pH 6,0-7,6 Test-Set“ – pH testas vandens rūgštingumo nustatymui. Svarbu tai padaryti, nes esant skirtingam pH lygiui, amonio ir amoniako santykis kinta. Reikia žinoti, kad net ir visai mažos amoniako (artimos 0,05%) dozės, gali negrįžtamai pažeisti žuvies žiaunas. O mažėjant pH reikšmei, toksiškąjį amoniaką pakeičia ne toks nuodingas amonis. Esant pH reikšmei 6,5–7,2, praktiškai visas amoniakas būna virtęs amoniu. Pavyzdžiui, kai pH – 6,0, amoniako dalis sudaro 0,03%, o kai pH – 7,0, amoniako – 0,3%. Tai reiškia, kad peršėrus žuvis ar kelioms nugaišus, Jūsų akvariumas gaus arba sąlyginai nekenksmingą amonį, arba mirtinai pavojingą amoniaką. Tai ypač aktualu tuose akvariumuose, kuriuose pH lygis – 7,2–8,5, ir auginamos Afrikos didžiųjų ežerų ciklidinės žuvys.



3. Vandens karbonatinis kietumas KH


Karbonatinis kietumas (KH) ir pH reikšmė yra tiesiogiai tarpusavyje susiję. KH – tai pH reikšmės „buferis“: kuo didesnis KH, tuo didesnis ir stabilesnis pH.

  • Vanduo, kurio KH daugiau kaip 13 – šarminis (pH>7).
  • Vanduo, kurio KH 6–13 – neutralus (pH–7).
  • Vanduo, kurio KH mažiau kaip 6, greičiausiai bus rūgštinis (pH<7).


Norėdami pamažinti pH reikšmę, turime mažinti KH. Sumažinti KH galime papildę akvariumą distiliuotu ar virintu vandeniu, arba panaudoję JBL „pH-Minus“ priemonę vandens pH mažinimui. KH padidinimui galima naudodami JBL „pH-Plus“ priemonę vandens pH didinimui. Įdėdami į akvariumą koralinį gruntą, marmurą ar kitas karbonatines medžiagas, stabilizuosime KH, o tuo pačiu ir pH.  KH išmatuoti skirtas JBL „KH Test-Set“ karbonatinio vandens kietumo testas.


4. Temperatūra

Kaip ir pH temperatūra taip pat daro įtaką amonio, amoniako santykiui. Taigi, esant tam pačiam pH lygiui vandenyje, kurio temperatūra +28 °C, amoniako santykis su amoniu bus du kart didesnis  nei vandenyje, kurio temperatūra +20 °C. Tuo pačiu, kylant temperatūrai, aktyvėja bakterijų veikla. Taip pat didėjant temperatūrai, mažėja ištirpusio deguonies kiekis vandenyje, todėl jo gali pradėti trūkti. Dėl to akvariume svarbu turėti tikslų vandens termometrą.

Apie nitratus

Trumpai apie tai, kas nutinka, kai nepaisoma, jog akvariume nitratų kiekis viršija bet kokias leistinas normas. Amoniakas ir nitritai yra mirtini nuodai, ir net nedideli jų kiekiai gali pražudyti visus akvariumo gyventojus. Nitratai – nemažiau pavojingi, tačiau jie veikia ne taip greitai ir pastebimai, o pamažu nuodija žuvis. Iš pradžių žuvis tampa blyški ir vangi, nusilpsta imunitetas ir ji tampa visai neatspari ligų sukėlėjams. Stipriai sulėtėja žuvų augimas. Labai sutrumpėja žuvies gyvenimo trukmė.


Žuvys „senbuvės“, kurios tokiameakvariume gyvena nuo pat pradžių, yra prisitaikiusios (organizmas adaptuojasi) prie pastovaus padidėjusio nitratų kiekio (iki 200 mg/l). Tačiau kas nutiks, kai akvariume atsiras naujų žuvų? Naujos žuvys, pripratusios prie nedidelių nitratų koncentracijų (iki 25 mg/l), nugaiš. Nugaišusi žuvis irdama išskiria dar papildomai amoniako, kuris taip pat turi įtakos azoto ciklui. Kai nitratų kiekis staiga dar padidėja, dėl šios priežasties silpnėja žuvų imunitetas, jos tampa neatsparios ligoms. Padidėjęs nitratų kiekis veikia ir naujas žuvis, ir net seniau gyvenančias akvariume. Atsiranda rizika prarastivisas žuvis dėl taip vadinamųjų „nenuodingų nitratų“.


Maksimali nitratų koncentracija yra 50mg/l ir leistina tik tam tikroms žuvų grupėms, pavyzdžiui, Amerikos ciklidinėms žuvims. Nitratų kiekiui vandenyje nustatyti skirtas JBL NO3 Test-Set nitratų testas. Reikėtų vadovautis taisykle – kuo mažiau nitratų akvariumo vandenyje, tuo žuvims geriau. Akvariume dalį nitratų įsisavina augalai, tačiau didžioji jų dalis kaupiasi vandenyje. Reguliariai keisdami akvariumo vandenį, nusiurbdami nešvarumus nuo grunto galime kontroliuoti nitratų kiekį ir mažinti jų koncentraciją.


Užtikrinant sklandų ir greitą azoto ciklo susiformavimą rekomenduojama naudoti: 

„Akvazoo“ naujiena – JBL gamintojo vandens testų rinkiniai:


                       
APIBENDRINIMUI

1. Azoto ciklas – pagrindinis procesas, vykstantis akvariume.
2. Azoto ciklo kritinis periodas 1–2 savaitės.
3. Būtina periodiškai matuoti visus vandens parametrus, kurie daro įtaką azoto ciklui. Tokiu būdu  laiku aptiksite problemą, kuri galėtų sutrikdyti azoto ciklą.
4. Būtina kontroliuot nitratų kiekį.
5. Būtina reguliariai pakeisti dalį vandens, kad sumažintumėte nitratų kiekį ir užtikrintumėte žuvims tinkamas gyvenimo sąlygas.

Tai yra AKVAZOO nuosavybė. Kopijuoti ar publikuoti negavus sutikimo draudžiama!

Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lapkritis Gruodis